Image
Web Sitesi Tasarımı & İçerik Yönetimi

Web Sitesi Tasarımı & İçerik Yönetimi

Web tasarım, web sitelerinin arama motorlarına ulaşmasını sağlayıp, kurum ve şahısların hizmet ve ürünlerini tanıtmasını sağlayan metin ve grafiklerin bir araya getirilerek senkronize edildiği profesyonel çalışmalardır. Günümüzde web tasarım nedir? Sorusu yöneltildiğinde, kurumların ve şahısların dijital platformlardaki yüzü diyebiliriz.

Web Tasarım arama motorları üzerinden internet sitelerinin hedef kitlesine uygun şekilde oluşturulması gereken ve yüksek kitlelere hitap etmek isteyen firmaların yaptırdığı hedefleri olan çalışmaların tümüdür. Web tasarım çalışmaları sayesinde günümüzde küçük bir işletme internetin yayılma gücü sayesinde kısa sürede bir dünya markası haline gelebilir ve satış patlaması gösterebilir.

Günümüz şartlarında en büyük şirketler ve markalardan tutunda mahalledeki esnaflara kadar herkesin internet camiasında yer alması gerekir. Yani bir internet sitesine sahip olması ya da bir mobil uygulamasının bulunması gerekmektedir. Bunun temel sebebi, günümüzde ticaret ve satış denince aklımıza direkt olarak e-ticaret platformları geliyor. Bu yüzden internet sitesi bulunmayan hiçbir işletme bu piyasada yer edinemez ve büyüyemez.

İnternet bize her geçen gün bunu net bir şekilde gösteriyor. İnternet siteleri sayesinde firmalar ve şahıslar ürünlerini rahatlıkla büyük kitlelere ulaştırabiliyor. Bazı dönemlerde kampanyalar yaparak ürünlerinden oldukça büyük kazançlar sağlayabiliyor. Bu yüzden web tasarım çalışmalarını yaptırmanız son derece mühimdir. Bu durum internet dünyasında büyüyebilmeniz için son derece hayati bir öneme sahiptir.

WEB TASARIM ÇALIŞMALARI NASIL YAPILMALIDIR?

Web tasarım faaliyetlerini yaparken internet sitelerinin kalitesinde belirleyici olan önemli unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle internet sitelerinizin hitap ettiği kitleye uygun bir görsele sahip olması ve görselin siteye gelen ziyaretçileri rahatsız etmemesi son derece önemli bir durumdur. İçeriklerin özgün kaliteli, zengin ve yararlı olması son derece önemlidir. İnternet sitelerinizde kullandığınız görsel içeriklerin kopya olmaması ve size özgün olması da diğer konular arasında yer almaktadır.

Projelendirme faaliyetleri, grafik tasarımı, CSS, HTML kodlama işlemleri CMS entegrasyonu ve test işlemleri sonrasında web tasarım çalışmaları tamamlanmaktadır. Web tasarım nedir? Sorusuna bu çalışmaların her biri ayrı bir cevap niteliğindedir. Web tasarım çalışmaları web tasarım faaliyetlerinin başlangıçtan tamamlanma süreci olarak da ifade edilmektedir.

Web tasarım çalışmalarındaki en önemli unsurlar aşağıda sıralanmıştır;

    • Yazı tipleri,
    • Grafikler,
    • Yazılı içerikler
    • Görsel içerikler,
    • Renkler,

Web tasarım çalışmaları kurumsal, profesyonel ve standart web tasarım faaliyetleri olarak ayırt edilebilir. Profesyonel ve kurumsal web tasarım hizmetleri içerisinde birçok unsur bulunur. Standart web tasarım faaliyetlerinde ise firmaların ya da şahısların internet üzerinde yer edinmesi için yaptıkları normal web siteleri için yapılan faaliyetlerdir. Tabi bu çalışmaların her biri işletmeler şahıslar ve markalar için oldukça değerlidir. Bu web tasarım türlerinin her biri için oldukça detaylı bilgilerden bahsedilmesi gerekir. Fakat web tasarım türleri farklı yazının bir konusudur.

Sizlere bu yazımızda web tasarım nedir? Web tasarım çalışmaları nasıl yapılmalıdır? Sorularına yanıt vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi edinmek için blog sayfamızı ziyaret edin.