Image
Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

Mobil Uygulama Geliştirme Nedir?

Günümüz dünyasında teknolojik gelişmelerin artmasıyla mobil uygulamaların çoğalması ve mobil cihazlardaki kullanım sayısı git gide artmaya devam ediyor. Bu konuda özellikle internet üzerinden alışveriş, bankacılık işlemleri konusunda mobil uygulamalar hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bu uygulamalar basit şekilde yazılan kodlar sayesinde oluşturuluyor. Bunun farkına varan birçok büyük marka kullanıcı deneyimini yükseltmek ve daha çok kitleye hitap etmek için hedef kitlesine kolay ve kullanışı neredeyse mükemmel olan sistemler sunmak istiyor.

Android işletim sistemleri üzerinden geliştirilmiş olan Google Play Store, IOS işletim sistemleri üzerinden geliştirilmiş olan App Store üzerinden mobil uygulamalara erişim sağlanmaktadır.

Temel İhtiyaçlar Mobil Uygulamalar Sayesinde Gideriliyor!

Android ve IOS işletim sistemleri tarafından tercih edilen mobil uygulamalar sadece büyük çaplı şirketlere değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli firmalarında işine yarayacak uygulamalar oluşturma olanağına sahiptir. Günümüzde insanların kurumlara telefonlar üzerinden ulaşması; oldukça efektif bir iletişim olanağı sunmanın dışında, günümüzde gereklilik hali almıştır.

IOS ve Android uygulamaları sayesinde direkt olarak eriştiğiniz müşterilerden ötürü, kontrolü sağlamanız kolay olmakta. Ayrıca işlerinizi kolayca takip edebilirsiniz. Günümüzde mobil uygulamaların sayesinde; operasyon anlamında maliyetlerden tasarruf edebilir, her an istediğiniz biçimde ödeme alabilirsiniz. Müşterilerinizin beklentilerini doğru biçimde tespit edip, rahatça karşılayabilirsiniz. Mobil uygulamalar sayesinde operasyon maliyetlerinizden tasarruf edebilir ve her zaman istediğiniz biçimde ödeme alabilirsiniz.

Mobil uygulama sistemleri sayesinde müşterilerinizin isteklerini doğru şekilde tespit ederek rahatlıkla bu istekleri yerine getirebilirsiniz. Reklam ve e-ticaret kanalları sayesinde gelir seviyenizi yükseltip, servis ve hizmetlerinizi daha kalıcı ve işlevsel bir boyuta taşıyabilirsiniz. Böylelikle müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Mobil uygulamaların geliştirilebilmesi için belirli adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Mobil uygulamalarında aynı internet sitenizdeki gibi düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Ayrıca internet sitelerinde olduğu gibi mobil uygulama içinde süreklilik son derece önem arz etmektedir.

Neden Mobil Uygulama Sahibi Olmalıyım?

Genel olarak IOS uygulamaları göz önünde olsa dahi, dünya üzerinde çoğunluk Android işletim sistemlerini kullanmaktadır. Mobil uygulamanızın olduğunu düşünelim. Bu uygulamanın sadece IOS üzerinde olduğunu istemek büyük bir yanlış olur. Aynı zamanda Google Play Store’da yer edinmesi de sizler için hayati bir önem arz etmektedir. Uygulamalarınızın bütün işletim sistemleri üzerinde yer edinmesini sağlamak sizler için oldukça mühimdir.

Müşterilerinizden başlangıç aşamasında çok fazla izin ya da bağlayıcılık gibi taleplerde bulunmanıza gerek yoktur. Herhangi bir hack durumu yaşandığında firmanızın kurumsal kimliğinin zedeleneceğini unutmayın. Güvenliğe ne kadar çok önem vermiş olsanız dahi, müşterilerinizin almış olduğu kişisel bilgi ve izinleri olabildiğince minimum seviyede tutmalısınız.

Ayrıca kullanıcıların uygulamalarınızla alakalı şikâyetlerini ve yorumlarını ciddiye almanızda fayda vardır. Bu yorumları ciddiye almanız kullanıcıları ne kadar çok önemsediğinizi gösterir. Uygulamalarınız için yapılmış olan sadece pozitif yorumlara odaklanmayın.

Eleştiriye açık olan ve sizin için yapılan negatif yorumlara geri dönüş sağlayıp kullanıcılarınızı kaybetmemeye özen gösterin. Mobil uygulama testleri her telefonda farklı olabilir. Bu yüzden müşterilerinizin sizler için önemli AR-GE çalışanlarıdır. Bunu asla unutmayın.

Potansiyel müşterileriniz ya da hedef kitlenizin yapmış olduğu yorumları dikkate alarak güncellemelerinizi hedef kitlenizin istediği biçimde gerçekleştirin. Bu durum sizlere mobil uygulamalarınız için daha kitleye hitap etmenizi sağlayacaktır.

Kurumsal Web Sitesi ihtiyacınız mı var? Hemen Bizimle iletişime geçebilirsiniz